AİLE İÇİ İLETİŞİM VE EŞLER ARASI SAYGI | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web Sitesi

SON DAKİKA

AİLE İÇİ İLETİŞİM VE EŞLER ARASI SAYGI

Bu haber 28 Nisan 2020 - 15:32 'de eklendi ve 27 views kez görüntülendi.

Aile, toplumun en temel ve en küçük yapı taşıdır. Toplumun yapısını da etkileyen bir özellikte olan aile; teknolojinin gelişmesi ve bireysel ilişkilerin azalması ile birlikte çeşitli değişimler göstermeye başlamıştır. Özellikle iletişim ve saygı noktasında aile içerisinde eşlerin birbirlerine gereken özeni göstermemesi ailenin temelinden sarsılmasına ve aile biriminin boşanmalar ile son bulmasına neden olmaktadır. Oysaki ailede eşlerin birbirine saygısı ve sınırlarının gerektiği gibi olması durumunda aile kurumunun çok daha sağlam temeller üzerine oluşturulabilmesi mümkün hale gelecektir. Bu noktada ailenin yalnız iki kişinin bir araya gelmesi ile değil eşlerin birbirine sevgi ve saygı göstermesi ile de oluşan bir kurum olduğunu ifade edebiliriz.

Ailede Eşlerin Birbirine Saygı Duymasının Önemi

Aile içerisinde eşlerin birbirine karşı saygı duymasının en temelinde doğru iletişim yatıyor. Eşlerin birbiri ile sağlıklı iletişim kurması ve karşısındaki kişi ile empati yapabilmesi saygı konusunda son derece önemlidir.

Çiftlerin birbirleri ile sağlıklı iletişim kurabilmesi ve empati kurarak daha anlayışlı bireyler olabilmesi ilişkilerin ve evliliklerin sürdürülebilirliğini arttırmaktadır. Çünkü eşler genellikle tartışmayı problemler bazında değil tartışma sırasında gösterilen davranışlar ile uzatırlar.

Eşlerin birbirlerine saygılı davranmaması durumunda evlilik kurumunun temelinden sarsılacağını ifade ettik. Aile içi iletişim nasıl olur?Ailede eşler nasıl saygılı olur? Sorusuna küçük bir cevap vermek gerekirse; Aile üyeleri, birbirinin huzur ve mutluluğunu bozacak davranışlardan uzak durur. Sevinçli ve üzüntülü günleri birlikte paylaşırlar. Problemlerini çözmek için ailenin bütünlüğünün bozulmaması doğrultusunda işbirliği yaparlar. Kişisel sorunlarda birbirlerine yardım ederler, güç verirler.

Ailede eşler arası saygı konusunu özetleyecek olursak söz konusu kurumun toplumun en önemli kurumu olduğunu ve evliliklerin sağlıksız bir şekilde ilerlemesi durumunda toplumun da sarsılacağını açıklayabiliriz. Dolayısıyla evlilik kurumunun korunması, eşlerin birbirine karşı olan saygısı ile doğrudan ilgilidir. Çiftlerin hayata bakış açılarında farklılıklar meydana gelse dahi evliliğin saygılı bir şekilde sonlandırılması varsa çocukların gelecekleri ve psikolojik durumları için büyük bir etkendir.

MEHMET ULUBEY

Uzman Psikoterapist

Mehmet Ulubey
Mehmet Ulubeyhayatarehber@hotmail.com